OBEZİTE NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

OBEZİTE NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Obezite eklem hastalıklarından kansere kadar geniş bir yelpazede tüm vücut sistemini etkileyen bir durumdur. Obezitenin etkilediği en önemli sistemler ise endokrin ve kalp-damar sistemidir. Erişkin tip, yani şeker hastalığının ikinci tipinde (Tip 2 DM) en önemli risk faktörü obezitedir. Vücuttaki yağ miktarının artması, pankreas bezinden salınan ve şeker metabolizmasının en önemli düzenleyicisi olan insülin hormonuna bir direnç kazandırır. Yani insülin dokularda ki etkinliğini yavaş yavaş kaybeder. Ek olarak serbest yağ asitlerinin fazlalığı pankreas bezindeki insülin salgılatan (beta hücreleri) hücreleretoksik etki yapar. Pankreas bezlerindeki insülin rezervleri tükenmeden obezitenin tedavi edilmesi bu açıdan çok büyük önem taşır.

Kardiovasküler (kalp / damar ) sistem obezitenin olumsuz etkilediği ikinci önemli sistemdir. Kandaki artan yağ oranları (trigliserid ve kolesterol) damar sertliğine zemin hazırlar. Damar sertliği ciddi boyutlara ulaştığında hipertansiyon, kalp krizi ve inme riskleri ortaya çıkar. Kalp krizi riski obez bireylerde normal kilolu insanlara göre 2 misli daha fazladır. Tüm hipertansiyon hastalarının %70-90 nınobez olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Obez bireylerin sık olarak maruz kaldığı sıkıntılardan biri de uyku apnesidir. Uyku apnesi, uyku sırasında solunumu durma noktasına getirebilen bir hastalıktır. Morbidobez bireylerin %40’ında uyku apnesi görülmektedir. Kilo verilmesi uyku apnesinin kalıcı tek tedavisi gibi görünmektedir.

Obezitenin bazı kanser türlerinde risk faktörü olduğu tıbbi litaratürde gösterilmiştir. Erkeklerde özellikle prostat ve kolon (kalınbarsak) kanserlerinde artış olduğu bildirilmiştir. Kadınlarda ise özellikle hormona bağlı gelişen meme kanseri artış göstermektedir. Östrojen hormonunun ana kaynağı olan kolesterolün artması sebep olarak görülmektedir.

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigaradan sonra önlenebilir ikinci ölüm sebebi olarak görülmektedir. ABD’de her yıl 300.000 ölümün sebebi olarak obezite gösterilmektedir. Tüm dünya göz önüne alındığında, obeziteden ölüm, açlıktan ölüme oranla çok daha fazladır.

Online Başvuru Formu