MİDE BALONU NEDİR?

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu, ameliyatsız endoskopik ve günü birlik olarak uygulanan bir işlemdir. Balon mideye yerleştirildikten sonra yaklaşık 400 ile 700 cc hacmi sıvı ya da hava ile şişirilebilir, silikon yapıdadır. Midede yer kaplayarak erken doymayı sağlar.

Diyet ya da egzersiz ile kilo veremeyenlerde, ameliyat olmak istemeyenlerde, vücut kitle endeksi ameliyatı uygun olmayan hastalarda ve ameliyat riski çok yüksek hastalarda tercih edilen bir yöntemdir.

Mide balonu uygulaması, midede ülser varlığı geniş mide fıtığı varlığı ya da gebelik durumunda uygulanamaz. Mide balonu yerleştirildikten sonra 6 ile 1 sene arasında değişen süreler sonrasında çıkarılmalıdır. Bu sürede ve ilerleyen süreçte yeme-içme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir.

 

Obezite Cerrahisi Sıkça Sorulan Sorular:

1)Tüp Mide operasyonu kimler için uygundur?

Eğer Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ), 35 in üzerinde ve hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması vb… gibi hastalıklardan en az bir veya iki tanesine sahipseniz veya Vücut Kitle İndeksiniz(VKİ) direkt olarak 40 ın üzerinde ise , yaşınız 18 ile 65 aralığında ve genel anestezi almanıza engel bir durum yoksa bu operasyon için uygunsunuz demektir.

2)Kilo vermeye ne zaman başlarım?

 

Operasyon bittikten sonra özel olarak belirlenen diyete uyma durumunuza bağlı olarak ilk 3 ay içerisinde ortalama olarak mevcut kilonuzun %10 ile %20 sini vermeye başlarsınız. Bunu takip eden aylar devamında ise sonraki 6 ayda %30 ila %35 ini ve ilk bir yıl içerisinde ise %40’ını vermiş olursunuz.

3)Kilo kaybıyla birlikte vücudumda sarkmalar olur mu?

Bu süreç içerisinde gerçekleşecek doğal sarkmalar ameliyattan 1-2 hafta sonra alınmaya başlanacak hafif spor eşliğinde minimuma indirilebilir.

Online Başvuru Formu

  • Security
  •