Üsküdar Saç Ekimi

Üsküdar Saç Ekimi

Saç ekimi, hem erkek hem de kadınların tercih ettiği bir operasyondur. Saç dökülmesi, diğer adıyla alopesinin birçok farklı nedeni olabilir. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte saç ekimi operasyonlarında da büyük gelişmeler yaşandı. Son teknoloji cihazlar ile doğal görünümlü saçlar elde etmek artık mümkün. 

Saç ekimi işlemi için operasyonun yapılacağı yer oldukça önem taşır. Saç ekimi için tercih edeceğiniz yerin, steril ve hijyenik olması, operasyonun başarılı olması ve operasyondan sonraki dönem için önemlidir. Üsküdar Saç Ekimi uzman ekibi ile steril ortamda operasyonları yaparak, operasyon sonrasında da birebir ilgilenmektedir. 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi, ense bölgesinde bulunan saçların, seyrek olan ya da saçsız olan bölgelere eklenme işlemidir. Saç ekiminde uzman olan doktorlar tarafından yapılan bu işlemin süresi, kişiye ve yapılacak işleme göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat arasında sürmektedir. 

Saç ekimi için genellikle 3000 greft ile işlem yapılmaktadır. Greft sayısı, kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. 3000 greft ortalama olarak 7500 saç teline karşılık gelmektedir. Çoğu klinik, hastane ve diğer saç ekim işlemini yapan yerler 3000 greft üstü işlem yapmamaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte, saç ekimi işlemi için bir kişiye 7000 grefte kadar ekim yapılması mümkündür. 7000 greft ise ortalama 17.500 saç teline tekabül etmektedir. Ancak şöyle bir nokta var ki 7000 greft alımı ve ekimi yapmak çok da kolay bir işlem değildir.  

Saç ekimi için fiyatlar greft sayısına göre değişebilmektedir. Saçları seyrek olan kişiler ile saçsız olan kişilerin yaptıracağı işlemlerde kullanılan greft sayısı farklı olduğu için, buna bağlı olarak fiyatta da değişiklik gözlemlenmektedir. Kişinin saç ekim işlemi, greft sayısına göre 2 ya da daha fazla seansta yapılabilmektedir. 

Saç ekimi işlemi öncesindeki 7 gün doğal çaylar ve alkol tüketiminden kaçınılmaktadır. İşlem sonrasındaki 10 gün boyunca ise alkol, doğal çaylar ve sigara tüketiminden kaçınılması gerekir. 

Saç Ekim İşlemi

Saç ekim işlemi 2 yöntemde yapılmaktadır. 

FUT Yöntemi (Klasik Şerit Yöntemi)

FUE Yöntemi (Ameliyatsız Saç Ekimi)

FUT Yöntemi

Klasik saç ekim tedavisi yönteminde kullanılan FUT tekniğinde, ensenin üzerinde 2 kulak arasında bulunan bölgede saçlı deri mikrogreftleri, saçsız alana tek tek ekilmektedir. Bu yöntem ile tek seansta 5000 ila 6000 arasında saç teli yani 1400 ila 1700 arası greft ekimi yapılmaktadır. Bu miktar, saçsız olan bölgenin çok açık olmaması durumunda yeterlidir. Kafanın arka bölümünde, greftlerin alındığı bölgeden alınacak dokunun belli bir sınırı vardır. FUT yönteminde işlemler, 6 ay arayla 2 ila 3 seans arasında yapılmaktadır. Operasyon ekilen greft miktarına göre değişiklik göstermektedir.

FUE Yöntemi

FUE yönteminde de saçlar, aynı bölgeden alınmaktadır. Bu yöntem ile bir günde 1000 ila 1500 arasında saç teli ekimi yapılabilir. Bu işlem 3-4 gün arayla tekrarlanabilir. FUE yönteminde bir seansta, 4000 ila 5000 saç teli ekimi yapılabilir. 

 

Saç Ekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

Saç ekimi operasyonu sonrası dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. İşlem gerçekleştikten sonra olumlu bir sonuç almak için belirtilen noktalara özen göstermeniz gerekir. 

Saç ekimi işleminin tamamlanması için gerekli olan süre 12-18 ay arasında değişmektedir. Ekim işleminizin olumlu şekilde sonuçlanması için operasyon süresi kadar operasyondan sonraki süreç de çok önemlidir. İşlemden sonraki 7 gün sigara ve alkol tüketimi kesinlikle önerilmez.

Dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sigara kullanımını en aza indirmek
  • Doğal ürünler tüketmek
  • Kimyasal şampuanlar kullanmamak
  • İşlem sonrası 3 ay boyunca hamama gitmemek
  • İlk 3 gece boyunca yüksek yastık kullanmak
  • Baş bandı kullanmamak
  • 3 ay boyunca güneşlenmemek
  • 1 ay yüzmemek
  • 1 ay spor yapmamak
  • 3 ay güneşe maruz kalmama

Belirtilen maddelere dikkat ederek, işleminizi olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Doktor tarafından verilen ilaçları da düzenli bir şekilde kullanmanız, tedaviniz için önemlidir. 

Operasyon Sonrasında Karşılaşılabilecek Olası Durumlar

Saç ekim işlemi sonrasında karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar çok normaldir. İşlemden sonraki birkaç gün ağrınız olabilir. Bu ağrıyı doktorun yazdığı ağrı kesici ile hafifletebilirsiniz. 

İşlem sonrasında oluşan ödem ve şişlik de normal bir durumdur. Bu şişlik, 2 ile 5 gün arasında sürebilir. 

İşlem sonrasında oluşabilecek bir diğer durum da kaşıntıdır. Doktor tarafından verilen losyonun düzenli kullanılması kaşıntının önüne geçmektedir. Saç ekimi için greftlerin alındığı donör bölgesinde de 1-2 ay sürecek kaşıntılar meydana gelebilmektedir.