Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı saçlar her birimizin hayalidir. Sağlıkla ışıldayan gür saçlara sahip olmak için denenen bir sürü yol ve yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları bitkisel bazıları tıbbi yöntemlerdir. Hayanızda bir döneminde sizde sağlıklı saçlara kavuşmak için bitkisel yağlarla maskeler yapmış olabilirsiniz ya da doktora gidip sağlarım dökülüyor şikayeti ile başvurup kan tahlili vermiş vitaminlerinize baktırmış olabilirsiniz. Bunların yanı sıra saç ektirme, saça kaynak yaptırma, peruk gibi yöntemler de sağlıklı saçlara kavuşmak için tercih edilebilir. 

Sağlıklı Saçlar İçin İlk Adım

Sağlıklı saçlara kavuşmak için atılacak ilk adım tabii ki saçlarınızı tanımanızdır. Her saç tipi farklıdır. Her insan nasıl biricik ve özelse sahip olduğu saçlar da öyledir. Saçların ihtiyaçları kişiseldir ve kendi saç tipinizi tanımanız onun ihtiyaçlarını karşılamak adına atılan ilk adımdır. Kalıp yargılara ve yapılan reklamlara çok fazla itibar etmeyin. 

Örneğin yağlı saçlara sahip bir kişi yağlı saçlara özel bir bakım yapıyor fakat sonbaharda saçları daha kuru olduğu halde yağlı saçlara özel formülü kullanmaya devam edip saçını daha fazla kurutuyor. Böyle şeylerin yaşanmaması adına saçınızı ve ihtiyaçlarını tanıyın. Kalıp yargılardan uzak durun saçınız bazen daha yağlı bazen daha kuru olabilir. Mevsimler yediklerimiz saçınıza kullandığınız her şey saçınızın yapısında değişiklik doğurabilir.

Sağlıklı Saçlar İçin İkinci Adım

Sağlıklı ışıl ışıl gür saçlar hepimizin hayali olabilir. Bu adımda önemli olan şey hepinizi farklı bir genetiğe sahip olduğu gerçeğini hatırlamak gerekir. Bazı kişiler genetik olarak saç dökülmesine daha yatkından bazıları değildir. Bazılarının saçları daha erken uzar bazıları daha geç uzar. Bunların hepsi genetik olarak birbirimizden farklı olmamızdan kaynaklanmaktadır. Bu adımı bilmek ve benimsemek kendinizi başka saçlarla kıyaslayıp strese girmenizi azaltır. 

Sizde var olan saçınızı sever ve daha sağlıklı olması adına daha sağlam ve akıllıca adımlar atarsınız. Saç şekliniz ve saç tipinizi tanıyor olmanızın yanında sevgide hissederseniz kendinizi de daha sağlıklı ve mutlu hissedersiniz buda hem ruh hem beden sağlığınıza olumlu anlamda yansıyacaktır.

Sağlıklı Saçlar İçin Üçüncü Adım

Sağlıklı saçlara sahip olmak için üçüncü adım bilinçli olmaktan geçer. Sağlıklı saçlar sadece dışarıdan kullandığınız ürünler ile sağlanamaz. Bol su içmek sağlıklı ve düzenli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak da saç sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Tıbbi bir ürün ya da ilaç kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Unutulmamalıdır ki başkasına faydalı olan bir şey size de faydalı olmak zorunda değildir. 

Satın aldığınız ürünler için mutlaka bilinçli bir içerik okuması yapın. Reklamlar ya da başkalarına iyi gelen ürünleri denemek yerine içeriği daha temiz sizin saç tipinize ve ihtiyacına daha uygun olan saç ürününü tercih edin. Çok fazla ürün saçıma daha iyi gelir mantığından acilen uzaklaşın. Fazla ürün kullanmanın saç sağlığınıza bir faydası yok. Sadece saçınızın ihtiyacı olan ürünleri tercih etmeniz yeterli. Saçınızla ilgili kararları kendiniz bilinçli olarak vermelisiniz.

Hepsinden önemlisi sahip olduğunuz saçlarınız her nasılsa onu kabullenin. Saçlarınızı olduğu gibi sevin. Daha sağlıklı hale gelmesi için üzerinizdeki baskıdan stresten ve kıyaslamalardan arının. Sağlıklı bir hayat, kaliteli bir beslenme, bilinçli ve yeterli ürün tercihi, uzman bir doktordan destek saçlarınız için yapabileceğiniz sağlıklı adımlar olacaktır.