Saç Ekimi Sonrası Şampuan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Saç ekim işlemi gerçekleştikten sonra, banyo yapmadan önce en az 48 saat beklenmelidir. Bu bekleme sırasında vücudunuzu yıkasanız bile saçlarınızı mutlaka kuru tutmanız önerilmektedir. Genel olarak önerilen saç yıkama ise, ekim gerçekleştikten 3 gün sonraya denk gelmektedir. 3 gün geçen işlemden sonra nazik ve yumuşak hareketlerle saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Toplamda ise ilk 5 gün saçlarınızı yıkarken nazik davranmanız önemlidir. Saçlarınızı yumuşakça yıkamanız, yeni implante edilmiş saç foliküllerine zarar vermez.

Bununla birlikte ilk üç gün geçtikten sonra saçınızı basınçlı duş başlığının altında tutmamayı unutmamalısınız. Yağmur duş başlığı denilen ve basıncı yayan tür tercih edilmelidir. Elinize az miktarda şampuan aldıktan sonra yine elinizde iyice köpürtmeli ve yumuşak hareketlerle saçlarınıza sürmelisiniz. Ardından ya yağmur duş başlığı ile ya da ufak bir kaba aldığınız suyu nazikçe başınızdan aşağı dökmelisiniz. Doğrudan basınçlı bir şekilde duş başlığını kafanıza tutmamanız gerektiğini tekrar hatırlatırız.

Bazı durumlarda, saç ekimin ardından kaşıntı şikayeti oluşmaktadır. Foliküllerin çıkarıldığı yer olan donör bölge, saç ekimi işlemi tamamlandıktan hemen sonraki zaman diliminde küçük kırmızı noktalarla kaplanır. Bu bölgede yaşanan kaşıntı problemini ortamdan kaldırmak için, kaşınan bölgeye az miktarda saç kremi uygulaya bilirsiniz. Bu işlemle kaşıntınızın azaldığını göreceksiniz.

Saç ekiminden sonra ortaya çıkan şikayetlerden biri de kepek ya da kabul oluşumudur. İşlem gerçekleştikten 7 gün geçtikten sonra hala kepek ya da kabuk varsa saç kremi uygulamanız gerekmektedir. 7 gün bekledikten sonra geçmeyen kepek veya kabuk oluşumu için, ilgili bölgeye saç kremi dökmeli, dairesel ve nazik hareketlerle masaj yapmalısınız.

Yukarıda yer alan bilgilerin, saç ekimi sonrası şampuan kullanımı için genel bilgiler olduğunu unutmayın. Her hasta ve olayın kendine özgü sorun ya da tedavileri bulunmaktadır. Bu nedenle saç yıkama ve şampuanlamadık ile ilgili konularda doktorunuz verdiği tavsiyelere uymanız gerektiğini unutmayın