Saç Ekimi Sonrası Ne zaman Şapka Takabilirim?

Saç ekimi operasyonun hemen ardından bere ya da şapka takmak; ekilen köklerin zarar görmesine ve yerinden çıkmasına neden olur. Bu nedenle saç ekimi yaptırmış bir kişinin şapka ya da bere takması için hekimin vereceği tavsiyelere uyması gerekmektedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi saç ekimi operasyonunun hemen ardından ekim yapılan alanı bir yere sürtmek, ciddi manada kök kaybına neden olmaktadır. Özellikle şapka veya bere kullanımı bu sürtünmeyi maksimum seviyeye ulaştıracağından, bir süre ertelenmelidir. Özellikle operasyondan sonraki üç gün boyunca çok dikkatli olunmalı ve asla şapka ya da benzeri bir giysi kullanımından kaçınılmalıdır. Saç ekimi yaptırdıktan üç gün sonra şapka ve bir hafta ardından da bere takabilirsiniz. Bu sürelerden önce ne kadar dikkat ederseniz edin, şapka ya da bere kullanımı saç köklerinize zarar verecektir.

Operasyonun ardından ekim yapılan bölgeyi nasıl kapatabilirim?

Saç ekimi operasyonunun ardından üç gün boyunca ekim yapılan alan kapatılmamalıdır. Üç gün geçtikten sonra istenirse şapka kullanılarak ekilen bölge kapatılabilir ama bu süreye kadar saç ekimi yapılan bölge kesinlikle açık kalmalıdır.

Üç gün içerisinde şapka ya da bere sebebi ile saç kökleri yerinden çıkarsa ne yapılmalıdır?

Eğer verdiğimiz üç günlük süre içerisinde şapka kullanımına bağlı ya da başka herhangi bir sürtünme sebebi ile kökler çıkarsa, çıkan kökleri alarak mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz saç köklerinin durumuna göre tekrar ekim yapıp yapmayacağına karar verecektir.