Saç Ekimi Sonrası Kabuk Dökme ve İltihaplanma

Saç ekimi sonrası saç derisinde kabuk dökme ve iltihaplanma görülebilmektedir. Saç ekimi sonrası görülen iltihaplanma yeni ekilen saçlarınızın dökülmesine sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra saç ekimi ameliyatı sonrası kesi alanlarının iyileşme sürecinde kabuklanmalar gözlemlenmektedir. Saç ekimi ameliyatı sonrası deride kabuklanma olması normal bir durumdur ancak saç derinize ve aşılanan yeni saç köklerine zarar vermeden kabuklardan kurtulmak oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Neden Olur?

Saç ekimi sonrası kabuklanma yaralanan dokunun iyileşmesi için koruma görevi üstlenir. Kabuklanma süreci iyileşmenin başladığına işaret eder. Vücudun herhangi bir bölgesi bir yaralanma durumuna karşı koruma amaçlı, trombosit adı verilmekte olan kan hücreleri, kanamayı durdurmak için pıhtılaşır ve yaralı bölge üzerinde enfeksiyona neden olabilecek her türlü mikrobu uzak tutar. Saç ekimi ameliyatında ise, donör bölge üzerinden alınan saç kılı köklerini ekmek için alıcı bölge üzerinde mikro kanallar oluşturmak üzere küçük kesiler ortaya çıkar. Saç ekim operasyonu sonrası saç derinizde kabuk oluşması normal bir durumdur. Saç derinizde oluşmakta olan kabuklanma kesiklerin üzerini adeta bir yara bandı gibi örterek mikrop ve bakterilere karşı yaraları koruma altında tutmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası İltihaplanma Nasıl Önlenebilir?

Teknolojinin günden güne gelişmesi ve cerrahi tekniklerin de teknolojiyi yakından takip etmesi sayesinde, saç ekimi operasyonu sonrası enfeksiyon kapma riski oldukça düşük bir ihtimaldir. Yapılan araştırmalara göre saç ekimi operasyonu sonrası meydana gelebilecek komplikasyonlarda hastaların sadece %1,3’ünde aşırı kanama ve iltihaplanma durumu gözlemlenebilmektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında iltihaplanmanın genel sebepleri arasında donör bölgenin ya da ekim yapılan bölgenin temiz olmaması durumudur. İltihaplanma durumu saç ekimi işlemi ile geri kazandığınız saç çizginizin genel görünümünü kötü etkileyeceği gibi, eski görünüme kavuşabilmek için tekrardan bir saç ekim operasyon gerektirebilir. Saç ekimi sonrası enfeksiyon olma riski antibiyotikler ve uygun ameliyat sonrası bakım yardımı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ameliyat sonrası saç yıkama işlemlerinde dikkatli davranmak, enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırma konusunda büyük fayda sağlayacaktır.