SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç ekimi işleminde, saç dökülmeleri gözlenen bölgeye, saçların dökülmeye karşı dirençli olduğu ense bölgesinden saç kökleriniz alınarak yerleştirilir.

Saç ekimi nasıl yapılır sorusu detaylı bir süreci anlatmaktadır. Saç dökülmesi birçok insanın sorun yaşadığı bir süreçtir. Farklı nedenlere bağlı olarak dökülme gözlemlenebilmektedir. Bunlardan bazıları beslenme kaynaklı bazıları genetik bazıları ise stres kaynaklı olabilir. Tüm bu nedenlerle saç ekimi ve saç tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Peki ya saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi operasyonu günümüz şartlarında çok kolay uygulanabilmektedir. Saç ekimi, saç dökülmeleri gözlenen bölgeye, saçların dökülmeye karşı dirençli olduğu ense bölgesinden saç kökleriniz alınarak yerleştirilir. Ancak öncesinde sizin için hangi saç ekimi tekniği daha uygun belirlenmeli, bu doğrultuda plan oluşturulmalıdır. Saç ekimi nasıl yapılır sorusunu sorduk ama öncesinde saç ekimi teknikerinden bahsetmekte yarar var.

SAÇ EKİMİ TEKNİKLERİ NELERDİR?

Saç ekimi teknikleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar FUT ve FUE tekniğidir. FUT tekniği ile saç ekimi nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

FUT (KLASİK ŞERİT) TEKNİĞİ

FUT tekniği ile saç ekimi nasıl yapılır? Önceleri kullanılan FUT tekniği ile ense bölgesinden şeritler halinde saçlı deri alınarak saç ekimi işlemi uygulanıyordu. Bu teknikte, saç derisi alınan bölge dikilerek kapatılır. Bu nedenle bu bölgede 8-9 cm dikiş izi oluşur. Sonrasında bu saçlı deri, mikrogreftler halinde bölünür, seyrelmenin görüldüğü alana yerleştirilerek ekim işlemi tamamlanır. Saç ekimi operasyonu bu yöntemle yaklaşık 3-4 saat sürmektedir. FUT tekniği ile tek seansta 5000-6000 saç ekilebilmektedir. Seyrelmenin çok ciddi boyutlarda olmaması durumunda bölge tamamen kapatılabilir. 2. veya 3. bir seans 6 ay ara ile uygulanabilmektedir.

FUE (FOLİKÜLER ÜNİTE EKSTRAKSİYONU) TEKNİĞİ

FUE tekniği ile saç ekimi nasıl yapılır, aşamaları nelerdir kısaca bahsedelim. FUE tekniğinde saçlar yine ense bölgesinden alınsa da alınma şekli nedeni ile farklılaşmaktadır. Her bir saç kökü tek tek alınır ve seyrelmenin olduğu alana nakledilerek işlem gerçekleştirilir. Günde yaklaşık 2000-3000 greft ekimi yapılabilmektedir. Gerekli görüldüğü taktirde saç 3-4 gün sonrasında yeni bir seans uygulanabilir.

AŞAMA AŞAMA SAÇ EKİMİ UYGULAMAMIZ

• Konsültasyon: Bu aşama uzman doktor tarafından saç ekimi operasyonları planı ve hastanın ön çizgisinin belirlendiği aşamadır.
• Hazırlık: Bu aşamada operasyon odasının sterilizasyonu sağlanır ve hasta hazır hale getirilir. Anestezi işlemi bu aşama gerçekleştirilir.
• Saç köklerinin alımı: Donör bölgeden saç köklerinin toplanma aşamasıdır.
• Kanal Açma: Hastanın alın bölgesinde ön çizgisinin belirlenmesinin ardında seyrelme olan bölgede saç köklerinin yerleştirilmesi için kanallar açılır.
• Saç ekimi: Ense bölgesinden alınan kişinin saçlarının açılan kanallara yerleştirilme işlemidir.
• Saç ekimi sonrası yapılacaklar: Operasyon sonrası pansumanın yapılması ve ertesi gün ekim sonrasında saçların beslenerek daha hızlı uzamasını sağlayacak tedavi yöntemlerinin uygulanması.
• İlk yıkama: Ekilmiş olan saçlar henüz hassas oldukları için bu işlem saç ekim merkezimiz tarafında yapılır. Yıkamanın nasıl yapılacağı hastalara uygulamalı olarak gösterilir ve 15 gün süreyle bu şekilde uygulamaya devam edilmesi gerekir. Bu sayede kabuklaşma önlenecek ve hızlı iyileşme sağlanacaktır.

Saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi yöntemleri nelerdir, saç ekimi aşamaları nelerdir gibi birçok noktaya değindik. Gelin şimdi FUE Tekniğinin avantajlarına bir bakalım.

FUE SAÇ EKİMİ AVANTAJLARI NELERDİR?

• Kalıcı bir çözüm sunar.
• Doğal görünüm elde edilebilir.
• Operasyon sonrası dikiş izi oluşmaz.
• Hızlı bir iyileşme sağlar.
• Saç ekimi fiyatları bakımından diğer tekniklere göre uygun bir operasyondur.
• Ekilen saçların çıkması 3. ay itibari ile başlar. Tamamen çıkması ise 12 ayı bulmaktadır.