Saç Ekimi için Kaç Greft Gereklidir?

Saç Ekimi için Kaç Greft Gereklidir?

Saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler, saç ekimi yöntemine başvurmaktadır. Saç ekim işlemi çok zor bir işlem olmasa da titizlik isteyen bir iştir. Bu nedenle de saç ekim işlemi için, bu alanda uzman olan kliniklere başvurulması gerekir. Saç ekimi operasyonunda saç greftleri çok önemlidir. Operasyonun seyrini değiştirebilen bu greftlerin, iyi saklanması gerekir.

Saç Grefti Nedir?

Saç grefti, vücuttan alınan ya da hasar görmüş bir bölümü onarmak için nakledilen ve sağlıklı olan bir doku parçasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Saç greftleri, birkaç saç kökünden oluşan saçlı deri dokulardır. Greft içerisinde bulunan derinin oranı saç kökü sayısını da belirlemektedir. Greft çeşitleri tekli, çiftli üçlü ve dörtlü olmak üzere 4 türden oluşur. 

Saç ekimi sırasında donörün, hastanın kendisinin olması gerekir. Başka birinden alınan donör, hastaya nakledilse bile kanallara uyum sağlamaz. Saç ekiminde greftler, hep canlıdır. Greftlerin, canlılığının korunması çok önem taşır. Grefte gelecek herhangi bir hasar, köklerin ölmesine neden olur. Bu durumda saç ekimi de başarısız olur. Saç ekimi işleminin ilk aşamasında toplanan greftler, ikinci aşamaya kadar bekletilir. Saç ekimi işlemleri 4 ile 8 saat arası sürebilmektedir. Bu süre ekilecek greft sayısına göre değişiklik gösterebilir. Saç ekimi işlemlerinde greftler, genellikle ense bölgesinden sağlanır. 

Saç Grefti Hesaplama

Saç ekim işlemi yapılmadan kişinin kaç grefte ihtiyacı olduğu tespit edilir. İhtiyaç duyulan greft sayısı kişiye göre değişiklik göstermektedir. Saç yapısı, deri yapısı, saç teli gibi etkenler göz önüne alınarak kaç grefte ihtiyaç olunduğu belirlenir. Doğal bir sonuç elde etmek için ekilen saç köklerinin, çevresinde bulunan saç yoğunluğu ile uyum sağlaması gerekir. Greft hesaplaması yaparken, hastanın ense bölgesinin donör alanının verimliliği de önemli olan etkenler arasındadır. Saç ekiminin başarılı bir şekilde sonuçlanması için donör alanında gerekli miktarda greft bulunması gerekiyor. Hastadan alınan greftlerin kök sayısı, hastanın saç yapısına göre değişebilir. Bu tamamen hastanın üçlü mü, dörtlü mü, tekli mi yoksa çiftli mi saç kökü barındırdığına bağlıdır.