PRP Tedavisi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her şey

Kadın ya da erkek olsun, çağımızın en temel sorunlarından biri de saç dökülmesidir. Fakat teknolojik gelişmelerle birlikte saç dökülmesi için bir takım tedaviler de ortaya çıkmıştır. Bunlardan en bilineni ve kendini kanıtlamış olanlarından biri  PRP’dir. PRP yani Platelet Rich Plasma (Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma) Bu tedavi saç dökülmesinin yanı sıra yara ve cilt gençleştirilmesi için de kullanılmaktadır. PRP ile saç dökülmesi azaltılır; ince telli ve zayıf saçlar canlanarak daha gür hale gelir.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP işlemi hastanın vücudundan alınan bir miktar kanın, özel bir yöntemle ayrıştırılarak vücuda geri enjekte edilmesidir. Platelet adı verilen hücrelerden zengin olan bu plazma içeriği; protein ve büyüme faktörü yönünden de zengin olduğu için iyileşmelerde de oldukça etkilidir. Saç dökülmesinin önlenmesinde ve saçların kalitesinin artmasında da oldukça faydalıdır. Bu yöntemin en önemli özelliği ise vücuda yabancı bir madde ve ilaç vermeden, tamamen doğal yöntemlerlerle oluşan bir tedavi olmasıdır.

PRP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

PRP saç dökülmelerini önler, zayıf ve güçsüz saçları onararak daha gür saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca cilde esneklik ve parlaklık kazandırır ve kırışıklıkların da azalmasını sağlar.

PRP İle Saç Tedavisi

Günlük 100-150 tel üzeri dökülen saç, saç dökülmesi olarak kabul edilmelidir ve tedaviye ihtiyaç duyar. PRP bahsettiğimiz bütün faydalarının yanı sıra saç dökülmesinde de başarılı sonuçlar vermiştir. Ayrıca bu yöntem yabancı bir madde ya da ilaç kullanılmadan uygulandığı ve bilenen herhangi bir yan etkisi olmadığı için oldukça sık tercih edilmektedir.

PRP işlemi için kişinin kendi kanı alınır ve işlemden geçirilerek fibroblast denilen kökleri besleyecek ve gelişimini saplayacak şekilde saç derisine enjekte edilir. Bu işlemle birlikte ek olarak saç mezoterapisi uygulamak da faydalı olmaktadır.

PRP ile tedavi yaklaşık 30 dakika sürer ve anestezi etkili kremler uygulandığı için işlem sırasında acı hissedilmez. İşlemden sonra iz kalmaz ve kişi normal hayatına devam edebilir. Son derece doğal bir yöntem olduğu için de bilinen bir yan etkisi yoktur.