İstanbul Saç Ekimi (2024 Güncel Bilgiler)

Saçın dökülmesiyle birlikte estetik sorunlar sosyal hayatımızda ilk sırayı alır. Özellikle gençler için büyük bir sorun olan saç dökülmesi, günümüz itibariyle saç ekimi yöntemiyle kolaylıkla tedavi edilebilir. Stres, depresyon ilaçları, kanser ilaçları, bazı genetik ilaçlar, genetik nedenler, kimyasal kozmetik ilaçlar ve benzeri birçok etken saçın dökülmesinde etkin rol oynamaktadır.

Saç dökülmesi saç güçlendirici ürünlerde bir nebze önlense de belli bir zaman sonra tamamen dökülmektedir. Saç ekim yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte artık bu sorun tam anlamı ile çözülmektedir. Saç ekiminde kişiye ait saç köklerinin yeri değiştirilmektedir. Ekim işleminde dikkat edilmesi gereken konu uzmanların tercih edilmesidir.

Saç Ekimi Ve Fue Tekniği

İlk saç ekimi operasyonu FUT tekniği ile yapılıyordu. Bu teknik zor olmakla birlikte başarı oranı düşüktü ve fazla etkili olmadı. Başın arka kısmındaki saçlar derisiyle birlikte alınıyor ve saç olmayan kısma naklediliyordu. FUE tekniğinin gelişmesiyle birlikte başarı oranı yüzde yüze ulaştı ve bu teknik dünya çapında tercih edilen bir yöntem haline geldi.

Fue yönteminde başın arka kısmındaki saçların kökleri alınıyor ve üst kısımdaki saç olmayan yere ekiliyor. Bu nedenle bu yönteme ‘saç ekimi’ denilmiştir. Başın arka kısmında belli aralıklarla saç kökleri alınmaktadır ve bu şekilde arka kısımda kellik oluşmamaktadır.

Saç Ekim Sonuçları Ve Etkileri

Bu yöntemin yüzde yüz başarılı olduğu kesinlik kazanmıştır ve bu gün için saçsızlık tarih olmuştur. Ancak saç ekim işleminin de belli başlı şartları vardır. Baş kısımdaki saçsız bölümdeki derinin sağlıklı olması ve kan tahlilinde her hangi bir engelin çıkmaması önemlidir. Kan hastalığı olanlar veya saç dericisinde hastalığı olanlar anestezi sonucuna göre değerlendirilmektedir. Saçta meydana gelen hastalıklar, kan hastalıkları ve benzeri hastalıklar bu kategoride engel teşkil etmektedir.

Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar normal saçlar gibi uzamaktadır ve şampuan ile yıkanmaktadır. Ayrıca saça şekil verilebilir veya kesilebilir. Bu yönüyle günümüz şartlarında saçsızlığa en iyi çözüm saç ekimi yöntemidir.

Saç Ekimi Öncesi

Başarılı bir şekilde saç ekiminin yapılabilmesi için kişinin verilen talimatlara uyması gerekir. Operasyon öncesi kan tahlili ve anestezi zorunludur. Uzman doktor onayı sonrasında saç ekimi işlemi yapılmaktadır ve operasyon tarihi belirlenmektedir. Uzman doktor onayı sonrasında uygun bir tarih belirlenerek operasyona gerçekleşmektedir.

Operasyon öncesinde kişinin şu konulara dikkat etmesi gerekir:

1- Boğazlı kazak veya benzeri kıyafetlerle gelinmemesi gerekir.

2- Ağız kokusu yapan sucuk, sarımsak veya benzeri gıdalar tüketilmemelidir.

3- Kan inceltici türünde veya kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar iki gün süreyle bırakılmalıdır.

4- Operasyona kişini dinlenmiş olarak gelmesi gerekir.

5- Sarhoş edici alkol veya benzeri zararlı kimyasallar tüketilmemelidir.

6- Duş alınarak gelinmelidir. Operasyon sonrası belli bir süre duş alınmayacaktır.

Verilen talimatlara uygun bir şekilde gelindiğinde operasyon sorunsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Saç köklerinin çok zayıf olması veya nakile uygun olmaması durumunda operasyon gerçekleşmez.

Saç Ekim Fiyatları

Sağlık sektöründe farklı bir yere sahip olan saç ekiminde, kök sayısı fiyatı belirler. Ayrıca bazı hastalarda köklerin zayıf olması durumunda yine fiyatlandırma farklılık arz edebilir. Fiyatlardaki artışlar doğal olarak saç ekim fiyatlarını da etkilemektedir.

Ekim işlemlerinde uygun fiyat politikasını tercih eden ve sağlıklı ortamda saç ekimi gerçekleştiren firmamızı her zaman için arayabilirsiniz.

Saç Ekim İşleminin Ayrıntıları

Sağlık işlemlerinde öncelikle yapılması gereken işlemler, operasyonun başarılı olması açısından önemlidir. Saç ekiminde de operasyon öncesinde anestezi yapılmalıdır ve verilen talimatlara uyulmalıdır. Anestezi işleminde kan tahlili ve özel tahliller uzman doktorlar tarafından incelenir. Uzman doktorun onaylaması ile birlikte tedavi süreci başlar.

Başın arkasında yer alan saç kökleri tek tek alınır ve özel bir bölmeye konur. Alınan saç kökleri özel soğuk bölmelere konur ve bu şekilde başarı yüzdesi yükselir. Özel kalemlerle alınan kökler kısa sürede saç olmayan kısma ekilir. Saç kök sayısına göre ekim işlemi yapılır. Saç ekim işlemi isteğe uygun şekilde yapılabilir ve düzenli bir şekilde yapılır. Başın arka, üst ve ön kısımlarına ekim yapılabildiği gibi bıyık, kaş veya sakal ekimi de yapılabilir.

Saç Ekimi Bittikten Sonra Ne Yapılır?

Ekim işleminin ardından kişinin saçın uyum sürecine katkıda bulunması ve talimatlara uyması gerekir. Ekim sürecinde yapılan hatalar saçın sağlıklı bir şekilde büyümesini ve uyum sağlamasını önler. Bu nedenle dinlenme seanslarına uyulmalıdır. Ayrıca enfeksiyona neden olan konulardan uzak durulmalıdır. Dumanlı ortamların yanı sıra tozlu veya kimyasal maddelerin kullanıldığı ortamlardan uzak durulmalıdır. Saç yıkama işlemi klinik talimatına uygun şekilde yapılmalıdır.