Burun Estetiği Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Burun Estetiği Ameliyatı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Daha güzel ve daha estetik bir buruna sahip olmak isteyen kişiler burun estetiği ameliyatını tercih etmektedir. Bu ameliyata rinoplasti adı verilmektedir. Bu ameliyat türü günümüzde en çok gerçekleştirilen ve olumlu şekilde sonuçlandırılan kozmetik ameliyatlar arasında yer almaktadır.

Dış görünüşünüz açısından ve estetik yönden burun ön planda olan bir yapıdır.Bu yapıyı değiştirmek için gerçekleştirilen ameliyatlar sırasında, koku almak ve solunum gibi hayatı fonksiyonlar mutlak suretle korunmalıdır. Burun ameliyatı hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan başarılı olmalıdır. Bunun için ameliyat yapmadan önce deviasyon adı verilen eğiklik, alt konka hipertrofisi adı verilen burun eti büyümesi veya sinüzit gibi fonksiyonel sorunların bu ameliyat sırasında çözülmesine yönelik uygulamalar da yapılır.

Günümüzde gerçekleştirilen bunun ameliyatlarını başarılı olma oranının yükselmesi için ameliyatı gerçekleştirecek olan doktoru burun cerrahisi alanında sahip olduğu tecrübe ile birlikte bu alanda gerçekleştirilen teknolojik gelişmeleri cerrahi teknikleri ve güncel bilgileri takip ediyor olması da gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı - Rinoplasti 

Burun estetik ameliyatı (rinoplasti) adı verilen bu cerrahi işlemde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar;, burunda ne tür bir estetik problem olduğu, burundaki doku özellikleri, ameliyat olacak hastanın ameliyattan beklentileri ve ameliyat gerçekleştirilirken müdahale edilmesi gereken fonksiyonel durumlar nedeni ile tercih edilecek farklı cerrahi teknikler en iyi şekilde belirlenmelidir. 

Burun bölgesinde yapılan estetik ameliyatlarda özel durumlar bulunmuyorsa genel anestezi kullanılmaktadır. Ameliyat suresi normal şartlarda 1,5 ile 2 saat arasında sürmektedir. Eğer farklı durumlar söz konusuysa, kullanılacak cerrahi teknik ve yapılacak müdahaleye göre ameliyat süresi daha uzun olabilir. 

Bu ameliyatlarda ana prensip, tamamı burun içinden veya bir kısmı iki burun deliği arasında bulunan cilt kısmından gerçekleştirilen kesilerle uygulanan enstrümanların kullanıldığı bunun cildin ve bunun içinde mukozanın kemikten ve kıkırdak yapılardan ayrılması bununla beraber kullanılan farklı teknolojiler vasıtasıyla burundaki kemik ve kıkırdak yapıları uygun cerrahi teknikler ile müdahale edilerek istenilen şekil verilerek mukoza ve cilt altına tekrar yerleştirilmesi üzerine kuruludur. Estetik burun ameliyatları gerçekleştirilirken özel durumlar yoksa burnun üzerini kaplamakta olan cilt ile doğrudan herhangi bir müdahale söz konusu değildir.