Adım Adım Saç Ekimi Sonuçları

Son zamanlarda en çok yapılan işlemlerden biri olan saç ekimi işlemi için bazı kişiler tereddüt edebiliyor. Bu durumda işlem sonrasında komplikasyon oluşur mu, ne gibi yan etkileri olur gibi sorular da merak edilmektedir. Saç ekimi işlemi sonrasında olumlu yönde sonuçlar elde edilebileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Operasyon sonrasında hastalar, yapılan işlemin sonuçlarını görse de işlemin tamamlanması genellikle birkaç yıl sürebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında sabırlı bir şekilde beklemek gerekir.  

Saç ekimi işlemleri sonrasında, doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ve uygulamaların birebir eksiksiz olarak yapılması sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması için gereklidir. 

Saç ekiminden sonraki gün, derideki kanı temizlemek amacıyla saçların, titiz bir şekilde dikkat ederek yıkanması gerekir. Uyuşukluk ve kızarık gibi yan etkiler ilk gün için normaldir. Sonraki gün, alın şişebilir. Saç ekiminden sonraki 1.ay, saç kökleri dinlenir ve artık boyama mümkündür. 1.aydan sonra saçlar, ince teller halinde yavaş yavaş uzamaya başlayarak dökülen saçlar tekrardan uzar. Saç ekimi işlemi süresinden sonraki 1.yılda, saç son şeklini alır ve işlem tamamlanır. 

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi en hassas işlemlerden biridir. Bu nedenle de çok fazla titizlik ve dikkat ister. Saç ekimi ameliyatından sonra, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 

  • İlk 3-4 gün yüksek yastıkta uyuyun. Baş ve gövdeniz üst kısımda olacak şekilde uyumanız tavsiye edilir.
  • Buz kompresini, dikiş kısmına saatte bir 10 dakika olacak şekilde uygulayın.
  • Etkilene alanı, gazlı bez ile temizleyin ve 3 gün boyunca buz kompresine devam edin.
  • Ameliyattan sonraki üç gün, alkollü içecek tüketiminden kaçınılmalıdır. 
  • Ameliyattan sonraki üç gün boyunca bisiklete binme, futbol gibi ağır sporları yapmaktan kaçının.
  • Nadir görülse de bir ya da daha fazla greft bölgesinde küçük sızı şeklinde kanamalar meydana gelebilir. Bu durumda, nemli bir havluyla 10 dakika boyunca hafif olacak şekilde basın uygulayın. 
  • Ameliyattan sonraki 5 gün boyunca soğuk ayarda olacak şekilde fön makinası kullanın. (Fön makinasını sıcak kullanmanız durumunda kanama medyana gelebilir.)