Yanık Bölge Saç Ekimi Yapılabilir Mi?ru

Yanık Bölge Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

Yanıklara bağlı saç dökülmesini tedavi etmek genellikle hem cerrah hem de hasta için zor bir süreç olabilir çünkü yanık bölge saç ekimi prosedüründe süreç, birden fazla aşama gerektirir ve dolayısıyla birkaç yıl sürebilmektedir. Bunun nedeni, yeterli yoğunlukta ve doğal bir görünüme ulaşabilmek için tedavinin tekrarlatılmasına ihtiyaç duyulabilmesidir.

Saç, kaş, kirpik, sakal dökülmesinin tümü, yanıktan kurtulan kişinin benlik saygısı ve özgüveni üzerinde psikolojik olarak olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu makalede bu tür yanık yaralanmalarına çözüm olabilecek hem cerrahi hem de cerrahi olmayan seçenekleri açıklıyoruz.

Yanık Bölgeye Saç Ekimi Uygun Bir Seçenek Mi?

Saçlı deride yanık yaralanması ve yara izi olan birçok kişi vardır. Yanık bölge saç ekimi prosedürüne göre hasta, birinci veya ikinci derece yara ve yanıklardan mustaripse tedavi edilebilir fakat yanık saça birkaç ay içinde tedavi uygulanmazsa ameliyat yapmak zorlaşabilir. Bununla birlikte, yanık mağdurlarında saç ameliyatının yapılıp yapılamayacağını belirleyecek farklı faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

• Yanmış alanın boyutu
• Yanığın şiddeti
• Saç derisinin hasar oranı

Yanık Bölge Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi, FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ve FUT (Foliküler ünite nakli) olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Yanık bölge saç ekimi için her iki yöntem de aynıdır. Tedavi, hastanın tedaviye cevap verip veremeyeceğini kontrol etmek için farklı aşamalarda gerçekleştirilir.

Tedaviyi kapsayan iki aşama vardır. Bunlar;

• İlk aşamada saç köklerine uygun uzama zamanı sağlamak için düşük yoğunlukta saç ekimi yapılıbilir.
• Tedavi etkili olursa doktorlar, birkaç yıl içinde saçların yoğunluğunu artıracaktır.

Her iki tedavide de sağlıklı saç kökleri, saç uzamasının maksimum olduğu kafa derisinden alınır çünkü saç uzamasını uyaran dokular o bölgede sağlıklıdır ve bu şekilde etkilenen bölgelerdeki yara, uygun bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavide gerekli olan greft sayısı hastanın durumuna göre değişecektir.

Cerrahi olmayan Seçenekler

Yanık bölge saç ekimi işlemi, tüm yanık hastalar için aynı oranda uygun bir seçim olmayabilir ya da herkes tarafından tercih edilmeyebilir. Bu sebeple, o bölgelerde kamufle için cerrahi olmayan bu yöntemler tercih edilebilir. Bunlar;

• Kozmetik kamuflaj – doğal saç derisi boyaları, keratin mikrofiberleri, kaş makyajı
• Özellikle kaş bölgesi için etkileyici olan yarı kalıcı mikro pigmentasyon dövme
• Saç protezleri (kısmi saç protezi veya tam peruklar)
• Kıllı yapışkan protezler (kaşlar, takma kirpikler)
• Branemark kulak protezleri ile kombine saçlı deri protezleri

Bu yöntemler sadece yanık bölge saç ekimi düşünenler için değil, aynı zamanda, yanık bölge saç ekimi işlemi için uygun olmayan, donör bölgesinden sağlıklı saç alınamayan hastalar tarafından da tercih edilebilecek, uzun süreli kamuflaj sağlayabilecek yöntemlerdir.

Cerrahi Seçenekler

Yanık alopesi tedavisi için cerrahi seçenekler, yanık bölge saç ekimi tedavisi ile birlikte uygulanılabilen yöntemlerdir. Bunlar, aşağıdaki tekniklerden birini veya birkaçını içermektedir:

  • Doku genişlemesi olan veya olmayan seri eksizyon
  • Doku genişlemesi olan veya olmayan saç taşıyan kanatlar
  • Saç taşıyan tam kalınlıkta greftler
  • Saç ekimi ameliyatı

Saç ekimi prosedürü başına ulaşılabilen saç yoğunluğunun bir sınırı olduğundan ve normal yoğunluğun görünümünü simüle etmek için en az üç prosedür gerekeceğinden, geniş kafa derisi alanları ve sakal yanık izi alopesi (80-100 cm2'den büyük) sıklıkla görülür. Kusurun boyutunu azaltarak başlangıçta en iyi şekilde yönetilir ve bölgedeki dolaşımın arttırılması sağlanır.

Yanık bölge saç ekimi tedavisi son aşama olarak bırakılarak, seri eksizyon, doku genişletme ve tüylü fleplerle sağlanır, daha küçük kalan yanık izi alopesi alanları doldurulur ve cerrahi izleri kapatılır.

Saç taşıyan tam kalınlıktaki greftler ise nadiren başarılı sonuçlar verir ve bu yöntemde saç büyümesi genellikle doğal bir yönde oluşmaz.

Buna karşın, saçların yeniden yapılandırılması için en etkili tedavi saç ekim işlemidir. Özellikle kaş ve kirpik alopesisinde doğallık sağlamak için yanık bölge saç ekimi çok daha etkili bir yöntemdir.

Yanık bölge saç ekimi, tamamen doğal görünümlü saç çizgilerini geri kazandırabilir, küçük ila orta büyüklükteki kafa derisi ve yanık izi alopesi alanlarını kapatabilir. Bunun haricinde, sakal ekimi ile tahrip olmuş sakalları ve bıyıklarla birlikte, bazı vakalarda üst kirpikler ve vücudun diğer tüylü kısımları gibi kaşlar da restore edilebilir.

Yanık bölgeler için saç ekiminizi alanında uzman doktorlara yaptırmanız, tedavinize doğru yanıt alabilmeniz için çok önemli bir unsurdur.