Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?ru

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Güzel ve bakımlı saçlara sahip olmayı herkes ister. Düzenli saç bakımı yapmak ise uzun vadede saçınızı korumanın en sağlıklı en uygun yolu olacaktır. Peki nasıl saç bakımı yapmalıyız. Gelin birlikte bakalım.

 

1-Çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamayın.

Duş alırken veya saçlarınızı yıkarken suyun çok sıcak olmamasına özen göstermelisiniz. Çok sıcak su saç köklerine ve uçlarına zarar verir. Bu nedenle ılık su ile saç diplerine masaj yaparak yıkayınız. Bu şekilde saç bakımı yapmanız, kopmaların ve kırıkların azalmasını sağlar.

2- Bitkisel şampuanlar kullanın.

Şampuanınızı seçerken saç bakımı sürecinde ve sonrasında bitkisel içerikleri olmasına dikkat etmelisiniz. Üstelik saç tipinize ve ihtiyaçlarına uygun çeşitlerini kullanmalısınız. Unutmayalım ki sağlıklı saçlar ancak sağlıklı içeriklerle korunabilir.

3- İnce, pamuklu havlular kullanın.

Saç kurutmak için kullanılan kalın havlular saçların kopmasına ve elektriklenmesine neden olur. Bu tarz havlular yerine organik, ince pamuklu saç havlularını kullanmanız saç bakımı için önemli bir etken. Saç kopmalarını ve kırılmalarını engelleyecektir. Bunun yerine ellerinizle masaj yaparak saçınızın nemini de alabilirsiniz.

4- Fön ve saç şekillendiricileri dikkatli kullanın.

Fön makineleri ve saç şekillendiricileri yüksek ısıda saça uygulanır. Yüksek ısı nedeni ile saç kırılır kopar ya da yanmalar görülebilir. Saç için çok zararlı olan bu uygulamalardan mümkünse uzak durmalı veya kullanmadan önce saç koruyucu kremler kullanmalısınız.

5- Saçlarınızı her gün yıkamayın.

Saçların her gün şampuan ile yıkanması saç köklerini ve saç derisini kurutur. Sağlıklı bir saç bakımı için saçın kendi yağı ile beslenmesine ihtiyacı vardır. Her gün saç yıkamak bu yağlanma ve nem dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Üstelik bu uygulama saç tellerinizin incelmesine de neden olmaktadır. Haftada 2 veya 3 kez saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

6- Saçlarınızın nemini koruyun.

Çevresel birçok etkene maruz kalan saçlar gün içinde nemini kaybeder. Sigara dumanı, hava kirliliği, stres saçın nemini kaybetmesine neden olur ve saçlarınız cansız görünmeye başlar. Duş sonrasında ve gün içerisinde nemlendirici kremler ve yağlar kullanarak saç bakımı yapmakta fayda var..

7- Ürünlerin kullanım sürelerine dikkat edin.

Saç bakımı için kullandığınız ürünlerin kullanma talimatlarına dikkat edin. Belirtilen süreler dışında uygulama yapmayın. Bu sürelerin uzaması saçın kurumasına ve canlılığını yitirmesine neden olur ve sebum dengesini bozar.

8- Hava koşullarına karşı saçlarınızı korumaya çalışın.

Aşırı güneşe maruz kalan saçların rengi açılmaya başlar ve saç köklerinin kurumasına neden olur. Rüzgar ve yağmur da saçların nemsiz kalmasına neden olmaktadır. Saçların kolay elektriklenmesinin sebeplerinden biri de budur. Saçlarınızı korumak için besleyici ve nemlendirici kremler kullanarak bu etkileri azaltabilirsiniz.

9- Zengin bir beslenme programı oluşturun.

Sağlıklı beslenmenin yaşamak için önemi tartışılmaz. Beslenme düzenimiz aynı önemde saçlarımıza da etki ediyor. Bu sebeple doğal sebze ve meyveler, bakliyatlar, balık ve et mutlaka gerektiği düzeylerde tüketilmeli. Saçlarımızı besleyenler de yediğimiz gıdalardır unutmayalım. Düzenli beslenme saç bakımı için en temel etkendir. Saçlar canlılığına ve parlaklığına kısa sürede kavuşabilir. Yediklerimiz içten dışa tüm vücudumuza yansır en basit ve en önemli bu etkeni sağlıklı saçlara kavuşmak için atlamamak gerekir.